Pionizator statyczny ErgoStander z funkcją podnoszenia
Pionizator statyczny ErgoStander z funkcją podnoszenia to nowoczesne urządzenie pionizujące dla osób z głębokimi dysfunkcjami narządu ruchu (paraplegia, tetraplegia). Pionizator umożliwia użytkownikom samodzielną pionizację oraz wykonywanie terapeutycznych ćwiczeń w postaci przysiadów i półprzysiadów, przeciwdziałając tym samym negatywnym skutkom długotrwałego siedzenia i leżenia. Urządzenie pionizujące ErgoStander jest doskonałym narzędziem rehabilitacyjnym znajdującym zastosowanie zarówno w warunkach szpitalnych jak i ośrodkach rehabilitacji, a przede wszystkim w warunkach domowych.
Pionizator statyczny ErgoStander został wyposażony w specjalny układ jezdny oraz system stabilizacji dolnych i górnych części ciała, które zapewniają pacjentowi bezpieczeństwo w pozycji stojącej:
Stopy pacjenta spoczywają na specjalnych platformach i zabezpieczone są przy pomocy pasków, które uniemożliwiają przypadkowe wysunięcie się stóp z platform podczas podnoszenia i stania.
Podudzia pacjenta wsparte są na specjalnych wspornikach nieco poniżej rzepki kolanowej i zabezpieczone są przy pomocy pasków, które uniemożliwiają przypadkowe wysunięcie się podudzi ze wsporników podczas stania.
Miednica pacjenta zabezpieczona jest specjalnym gorsetem otwieranym w tylnej części, i zamykanym przy pomocy atestowanego zamka zatrzaskowego.
W przypadku utraty przytomności i pochyleniu się tułowia pacjenta w dowolnym kierunku nie ma możliwości przekroczenia krawędzi wywrotu pionizatora; pionizator przez cały czas użytkowania pozostaje stateczny statycznie i dynamicznie.
Dla pacjentów z porażeniem czterokończynowym, którzy nie są jest w stanie samodzielnie utrzymywać tułowia w pozycji wyprostowanej, dodatkowo został zaprojektowany specjalny wspornik klatki piersiowej tzw. stabilizator tułowia.
Pionizator statyczny ErgoStander wyposażony jest w pneumatyczny mechanizm podnoszenia, uruchamiany za pomocą dwóch dźwigni znajdujących się na uchwytach w pobliży kciuka dłoni osoby niepełnosprawnej. Takie rozwiązanie sprawia, że siła potrzebna do postawienia pacjenta o dużej masie ciała i głębokiej niepełnosprawności z pozycji siedzącej na wózku lub pozycji leżącej na łóżku do pozycji stojącej jest niewielka, a sam proces pionizacji jest bardzo bezpieczny i komfortowy zarówno dla pacjenta jak i opiekuna.
Niewątpliwą zaletą pionizatora jest również łatwość przemieszczania do niego pacjentów. Przemieszczenie z pozycji siedzącej na wózku lub łóżku odbywa się w poziomie i wymaga minimalnej siły. Wysokość siedziska można z łatwością zrównać z poziomem wózka inwalidzkiego lub powierzchnią łóżka. Siedzisko pionizatora daje się opuścić do poziomu około 41 cm nad podłogą. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne zarówno z punktu widzenia pacjenta jak i opiekuna osoby niepełnosprawnej.
Dla kogo przeznaczony jest pionizator ErgoStander?
Pionizator statyczny ErgoStander przeznaczony jest dla osób, które utraciły zdolność samodzielnego poruszania się w pozycji wyprostowanej na skutek:
– urazu rdzenia kręgowego,
– urazu czaszkowego,
– udaru mózgu,
– zaburzeń zmysłu równowagi,
– chorób neurologicznych,
– znacznej utraty siły mięśni spowodowanej chorobami wieku starczego,
– długotrwałego przebywania w pozycji leżącej na skutek choroby, operacji i złamań.
Istnieje możliwość adaptacji urządzenia do indywidualnych potrzeb pacjenta i/lub opiekuna.
Każdy pionizator ErgoStander dopasowywany jest indywidualnie do parametrów ciała pacjenta takich jak: wzrost, waga, długość kończyn dolnych, szerokość i głębokość miednicy. W standardowym wyposażeniu każdego modelu ErgoStander znajduje się stabilizator tułowia oraz dźwignie do samodzielnego wstawania. Wyposażeniem ponadstandardowym są rękawice, które są niezbędne w przypadku porażeń cztero-kończynowych. Służą one do zapięcia dłoni na dźwigniach, umożliwiających samodzielne wstawanie i siadanie.
Pionizacja w urządzeniu ErgoStander
Aby skompensować skutki długotrwałego przebywania w pozycji leżącej lub siedzącej, osoby niepełnosprawne ruchowo powinny być pionizowane co najmniej 2-3 godziny w ciągu dnia.
Z punktu widzenia pacjenta i opiekuna idealne urządzenie do codziennej pionizacji osoby niepełnosprawnej w warunkach domowych powinno charakteryzować się następującymi walorami użytkowymi:
Korzystanie z urządzenie powinno być w pełni bezpieczne zarówno dla pacjenta jak i opiekuna. Pionizacja powinna być łatwa do przeprowadzenia oraz nie powinna wymagać dużego wysiłku.
Wszystkie fazy procesu pionizacji powinny być zrozumiale pacjenta i opiekuna.
Cała pionizacja powinna przebiegać pod pełną kontrolą, tak aby w każdym momencie proces pionizacji można było przerwać, powrócić do stanu wyjściowego i jeszcze raz powtórzyć wszystkie czynności.
Pionizator statyczny ErgoStander spełnia te kryteria!
Fazy pionizacji w pionizatorze ErgoStander
Proces pionizacji z wykorzystaniem pionizatora ErgoStander można podzielić na dwie podstawowe fazy: Przemieszczenie pacjenta z pozycji siedzącej na wózku/łóżku do pozycji siedzącej na siedzisku pionizatora oraz podniesienie pacjenta w pionizatorze.
I. Przemieszczenie pacjenta z pozycji siedzącej na wózku/łóżku do pozycji siedzącej na siedzisku pionizatora.
– Jeżeli pacjent siedzi na wózku, możemy ustawić siedzisko pionizatora równo z siedziskiem wózka lub poniżej siedziska wózka (wtedy siedzisko pionizatora może wsunąć się pod wózek). – Otwieramy tył gorsetu i wjeżdżamy wózkiem do wnętrza pionizatora.
– Umieszczamy stopy na platformach i zabezpieczamy je pasami.
– Chwytamy za wsporniki rąk i przesuwamy ciało w poziomie na siedzisko wózka. Jeżeli potrzebna jest pomoc opiekuna, chwyta on pacjenta za podudzia i lekko pociągając do siebie przesuwa ciało pacjenta na siedzisko pionizatora.
– Umieszczamy podudzia we wspornikach i zabezpieczamy je pasami. – Zamykamy tył gorsetu. Pacjent gotowy do pionizacji!
II. Podniesienie pacjenta
– Za pomocą wciśnięcia dźwigni odblokowujemy sprężyny gazowe blokowane.
– Jeżeli pacjent chce wstać samodzielnie ( może to zrobić nawet tetraplegik ) chwyta dłońmi ( lub w przypadku porażenia kończyn górnych) zaczepia dłonie w specjalnych rękawicach dla tetraplegika ) za uchwyty dźwigni pionizatora. Następnie lekko unosi swoje ciało do góry. W prawidłowo wyważonym pionizatorze ciało pacjenta powinno zatrzymać się w dowolnej pozycji podczas podnoszenia i nie powinno samodzielnie opadać pod wpływem ciężaru pacjenta.
Korzyści z pionizacji:
– aktywizacja układu mięśniowego,
– stymulacja układu krążeniowo-oddechowego,
– zapobieganie infekcjom dolnych dróg oddechowych,
– zapobieganie obrzękom kończyn dolnych,
– zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym,
– zapobieganie przykurczom stawowym,
– zapobieganie zanikowi mięśni,
– zapobieganie osteoporozie i złamaniom,
– poprawa sprawności ogólnej.
Ćwiczenia w urządzeniu pionizującym ErgoStander
Osoby stale przebywające na wózku inwalidzkim muszą na co dzień zmagać się z bezruchem, co ma negatywne przełożenia na ich zdrowie oraz ogólną kondycję ciała. Aby przeciwdziałać negatywnym skutkom bezruchu, niezbędna jest aktywność fizyczna i codzienne wykonywanie ćwiczeń ruchowych. Pionizator ErgoStander oprócz funkcji pionizacji pozwala również na dynamiczne obciążanie poszczególnych partii ciała użytkownika poprzez samodzielne wykonywanie przysiadów i półprzysiadów, zginanie stawów skokowych, kolanowych i biodrowych w pełnym zakresie, przy pełnym obciążeniu ciężarem ciała. Przysiady w pionizatorze ErgoStander należy wykonywać minimum kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Ćwiczenia można rozłożyć na kilka serii w ciągu dnia.
Korzyści z regularnego robienia serii przysiadów w pionizatorze ErgoStander to:
– uruchomienie układu krążenia,
– poprawa ukrwienia organizmu,
– uruchomienie procesu spalania tkanki tłuszczowej,
– wzrost gęstości kości,
– poprawa ruchomości stawów,
– poprawa pracy układu trawiennego,
– polepszenia ogólnej kondycji ciała.
Dane techniczne
Poz. | Parametr. | Wartość. |
1 | Ciężar urządzenia. | 40kg |
3 | Wysokość | 1100 – 1300mm |
4 | Długość | 1000mm |
5 | Szerokość | 600 – 680mm |
6 | Promień zawracania. | 1,0m |
7 | Zakres ustawienia wysokości. | 150mm |
8 | Siła sprężyn gazowych. | 2x700N=1400N 2x800N=1600N 2x900N=1800N |
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do stosowania pionizatora statycznego Ergostander mogą być: przeciwwskazania lekarskie, zbyt duża waga pacjenta oraz warunki lokalowe, które uniemożliwiają efektywne wykorzystywanie funkcji użytkowych urządzenia.